Remont starego domu to duże wyzwanie, bowiem wiąże się z nim wiele aspektów formalno-prawnych, a także nieskończona ilość niespodzianek – niekoniecznie tych radosnych – które czekają na inwestora w czasie prac. Jedną z przykrych niespodzianek, która może spotkać nas w czasie prac, jest obecność wilgoci w budynku, w tym wilgoci kapilarnej.
W pierwszej części naszego artykułu dotyczącego wilgoci kapilarnej w kontekście remontu starego domu odpowiemy na pytania - co to za rodzaj wilgoci oraz jak ważne jest osuszenie budynku przed prowadzeniem dlaszych prac wykończeniowych.
Czym jest wilgoć kapilarna?
Wilgoć kapilarna jest charakterystyczna dla starych budynków, budowanych w czasach kiedy nie były stosowane hydroizolacje. Nie bez znaczenia jest także to, że stare obiekty często były budowane bezpośrednio na podłożu gruntowym, bez fundamentów.
Podstawowe materiały budowlane (cegła, kamień, zaprawa murarska, beton…) są mniej lub bardziej porowate stąd, przez mikropory w ich strukturze wilgoć przenika z gruntu i stopniowo podciąga się do góry. Winowajcą odpowiedzialnym za to jest powierzchniowe napięcie wody, występujące przy polaryzacji molekuł wody, a bezpośrednią tego konsekwencją jest efekt kapilarny. W konsekwencji tego zjawiska woda „wspina się po ścianie“, a przemieszczając się wytwarza dodatkowe pole elektromagnetyczne, co jeszcze zwiększa kapilarne działanie. Przemieszczająca się w górę woda, niesie ze sobą także sole, azotany oraz siarczany zawarte w glebie. W zależności od składu gruntu, na murach objętych problemem wilgoci kapilarnej mogą się pojawić większe lub mniejsze wysolenia, niekiedy sporych rozmiarów kryształki soli, białe igiełki lub żółte plamy.
(dalsza część artykułu pod zdjęciami)
Osuszenie budynku i zabezpieczenie go przed wilgocią
Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy wykonać przed przystąpieniem do remontu starego budynku jest osuszenie go i zabezpieczenie ścian przed wilgocią kapilarną. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko właściwie osuszone fundamenty, piwnice, mury i posadzki nadają się do prowadzenia dalszych prac remontowych. Nałożenie tynków, farb i innych powłok budowlanych na zawilgocone ściany doprowadzi bowiem w krótkim czasie do zniszczenia efektów remontu i degradacji materiałów, więc zniweczy cały trud jaki włożymy w remont. Problemu zawilgoconego muru nie rozwiąze także położenie na ściany powłok nieprzepuszczających wilgoci. Zamknięcie wody w murze spowoduje bowiem tylko czasowe i złudne pozbycie się problemu wilgoci – woda, choć początkowo niewidoczna na ściane, nadal będzie niszczyć budulec, a w konsekwencji zamarzania zimą i parowania latem doprowadzi do zniszczenia materiału budowlanego. Jedynym rozwiązaniem jest więc trwałe pozbycie się wilgoci z budynku, a nie maskowanie tego problemu.
Niezwykle skuteczną metodą osuszania, która jest dedykowana dla starych budynków oraz obiektów zabytkowych jest metoda elektroosmozy zastosowana w urządzeniach PROsystem. Nowe technologie są niezwykle skuteczne w walce z wilgocią i pozwalają ekologicznie zabezpieczyć dom i piwnice. Użycie PROsystemu do usunięcia wilgoci kapilarnej z budynku, nie wymaga kosztownych robót budowlanych, dzięki czemu inwestor zaoszczędzi zarówno na czasie, jak i pieniądzach. Udoskonalona przez firmę KAZ d.o.o. metoda elektroosmozy w całkowicie bezinwazyjny sposób osusza mury budynków i zabezpiecza je przed ponownym działaniem wilgoci kapilarnej, trwale uniemożliwiając podnoszenie wody. Urządzenie PROsystem wytwarza pole elektryczne i wysyła słabe fale w kierunku ścian powodując, że woda pod naturalnym ciężarem opada do gruntu. Dzięki udoskonalonej technologii pierwsze efekty działania PROsystem są widoczne niekiedy już po trzech dniach - w zależności od porowatości materiału budowlanego oraz przepuszczalności gleby. Instalacja PROsystemu pozawla zatem zarówno osuszyć mur, jak i zastąpić izolację poziomą budynków w których takiej izolacji nie ma lub też uległa uszkodzeniu.
Jeśli więc zastanawiasz się jak osuszyć stary dom lub zabytkową nieruchomość i zabezpieczyć budynek przed powrotem wilgoci na długie lata to doskonałym wyborem będzie zastosowanie technologii PROsystem.
Od 1992 roku nasza firma KAZ d.o.o. siedzibą w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, z powodzeniem zajmuje się problemem usuwania skutków wilgoci kapilarnej w obiektach zabytkowych oraz budynkach mieszkalnych w Chorwacji, Polsce, Włoszech, Danii, Niemczech i innych państwach europejskich.
MENU
Bebrinečki put 4
10000 Zagrzeb
tel. +48 735 098 909
tel. +48 789 252 773
KONTAKT